Okay guys, are you ready for one of my extreme, whacky frugal ideas? Well, if you want to know how to get free produce, listen up! :) This is something Gabriel and I started doing at the suggestion of his aunt, who did it before she moved out of town. I’ve quelled my excitement, and Keep Reading
Groceries
Shopping for groceries can be overwhelming. They say that other than rent, the average consumer spend the most amount of money on food. However, with some frugal shopping tips, you can buy quality groceries. You don’t have to sacrifice quality to save money. It is possible to buy enough food for a family of four for less than fifty dollars a week. Some of the tips include going to warehouse stores and buying in bulk for savings, however if big box stores are not an option, there are some tricks on how to successfully spend less on groceries for small town shoppers. Learning to shop for frozen as opposed to fresh can help save money in the long run and prevent food waste to help save extra money as well. Some of the tips look at the cost and benefit of products, such as organic foods, detergents and other items you might unnecessarily spend money on, and the alternatives to buying these things that will save you a substantial amount.
13 Smart Ways To Save On Groceries
It’s all too easy to spend a fortune on groceries these days. But saving money? While you can eat for just $20 a week, that takes a little more forethought. So let’s cut right to the chase with these 13 Smart Ways To Save On Groceries. Buy Colored bell peppers. They’re cheaper than green, Keep Reading
Why I Bake With Guar Gum
I get a lot of comments, emails, and messages from people asking me why I use guar gum in my gluten-free recipes, and if they can use xanthan gum instead, so I wanted to take a moment and address that really quickly. The short answer is yes. You can do an even swap and will most likely never see Keep Reading
A Healthy Diet For $20.00 A Week
Have you ever seen Money Saving Mom’s article about feeding yourself on $30 a week? It showed up in my Pinterest feed a while back, and I was super inspired when I saw it. It’s so simple, no coupon clipping or deal crunching. Just a good old-fashioned shopping list and menu plan. Even though that Keep Reading
6 Ways To Save On Grass-Fed Beef
“I’d love to quit eating confinement raised beef, but grass-fed is just too expensive!” Sound familiar? Being a farm girl, this statement used to make me scratch my head …until the first time I actually looked at grass-fed meat prices at a popular organic food chain. Yikes! Now I know. And now I Keep Reading
12 Ways To Get More Beans Into Your Diet
When I look at the daily protein requirements for my little family of three (three who actually eat table food, that is.), the numbers are staggering. I know I didn’t grow up eating this much protein, and I also know why. Meat is expensive. That’s why God made beans. Beans are Keep Reading
5 Ways To Save On Quality Food
image credit One of the big issues with eating healthy for people like me - that is to say, people who have a tight budget - is the cost of organic/grass-fed/all natural products. Fortunately, there are some strategies that are easy to use to get quality produce for less. Especially this time of Keep Reading
What To Buy For Baby When Saving Money Is A Priority
This morning we have a guest post from Katie Moore, who blogs at Moore From Katie. She has compiled a list of baby gear must-haves as well as some things to skip. What would you add? Leave a comment and let us know! When I found out I was pregnant, I was overjoyed! With all of the excitement of Keep Reading
Quality Beef For Less?
(Another Cheap vs. Healthy Post) Sometimes, when choosing between nutritional value and expense, we have to wonder if there’s a middle road. Is there a way we could somehow get decent quality beef without paying $4.50/lb. or more for it? Yes, there is. But as with most lesser known options, this Keep Reading
Buying In Bulk… And Making It Pay
Weighing out the cheese. (The sewing machine in the background was for an unrelated project. ) A few days ago, Gabriel and I were talking about my upcoming shopping trip to a restaurant supply store. I mentioned that cheese was much less expensive there… But only if it was purchased in bulk. “So Keep Reading
- « Previous Page
- 1
- …
- 3
- 4
- 5
- 6
- Next Page »